Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
03 Nisan 2019 - Çarşamba 19:03
 
‘Mavi Balina’ oyunu ölüme götürdü
Çocukları etkisi altına alan Mavi Balina adlı sanal oyun oynayarak son görev olarak kayalıklara çıkan kızlardan biri intihar ederken, 3 kız ise koruma altına alındı.
Gündem Haberi


  Okuldan çıkan 5 kız öğrenci, Tuşba ilçesinde yer alan Toprak Kale’nin kayalık bölgesine gitti. Burada kendini kayalıklardan boşluğa bırakan öğrencilerden 14 yaşındaki Sevda Erkaçmaz intihar ederken, yanında bulunan 4 arkadaşı ise son anda intihardan vazgeçti. Olay yerinde hayatını kaybeden Sevda’nın ölümüyle ilgili çıkan detaylar ise tüyler ürpertti.

  Küçük Sevda’nın ölümünün ardından emniyet ve savcılık araştırması sonucunda, 'Mavi Balina' oyunu ortaya çıktı. Sevda'nın intihar etmeden önce eline bir kalp çizip intihar edeceği ‘02.04.2019’ tarihini yazması dikkat çekti. Olayın adli boyutu araştırılırken, Sevda’nın 3 arkadaşı ise ailelerinden alınarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce koruma altına alındı.

  Van Valiliğinden yapılan açıklamada ise; şöyle denildi:

  “02.04.2019 günü ilimiz Akköprü Mahallesinde bulunan yüksek kayalıklardan 14 yaşındaki 8.sınıf öğrencisi bir çocuk atlayarak intihar eylemini gerçekleştirmiş ve olay yerinde hayatını kaybetmiştir. Yakınlarında aynı eylemi gerçekleştirme ihtimali bulunan çocukların olup olmadığının tespiti amacıyla zaman geçirmeksizin, derhal polis helikopteri ile tespit çalışmaları başlatılmıştır.

 

İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan araştırmalar sonucunda; çocuğu intihara motive eden faktörün “mavi balina” isimli sanal oyun olduğu anlaşılmıştır.

 

Tahkikati derinleştiren çocuk şube müdürlüğü görevlileri aynı oyunu oynayan 7 çocuğu tespit ederek istenmeyen olası vakaların oluşumunu engellemişlerdir. Konu hakkında uzman görevlilerden de faydalanarak çocukların korunma altına alınması için gerekli tüm kurumlar harekete geçirilmiştir.

 

        Benzeri üzücü hadiselerin yaşanmaması için ailerin üzerine önemli görevler düşmektedir. Çocukların davranışlarında farklılıklar, anormal davranışlar, yalnız kalma isteklerini gören ailelerin zaman geçirmeden Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi görevlileri ile iletişime geçmeleri önemli rol oynamaktadır” denildi.

 

Kaynak: Editör: Van Objektif
 
Etiketler: , ‘Mavi, Balina’, oyunu, ölüme, götürdü,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv Arama
Haber Yazılımı