Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 16:45
 
Müzenin yeni dizaynı göz kamaştırıyor ama...
2011 yılında meydana gelen depremde kullanılamaz hale gelen tarihi Van Müzesi binasının yerine Van Kalesi yanında yapılan Van Urartu Müzesi’nin yeni eser teşhir kabinleri, göz kamaştırıyor.
Kültür Haberi


2012 yılında, Urartulara başkentlik edenVan Kalesi yanında yapılan ve fiziki işlemlerin tümüyle tamamlandığı VanUrartu Müzesi binası bir süredir açılışa hazırlanıyor.

 

Yetkililer, yeni ve modern bir tanzim sistemi benimsedikleri için müzeyi hatasız ve kusursuz ziyarete sunmak istediklerini söylüyor. Edinilen bilgilere göre, VanUrartu Müzesi’nin yeni eser teşhir kabinleri göz kamaştıracak güzellikte ancak en büyük sorun müzenin henüz açılışının yapılmamış olması. Açılışı geciken müzenin biran önce açılması ve turizm sezonunun başlayacağı bu günlerde ziyaretçilerini ağırlaması arzulanıyor. Müze açılışının daha fazla gecikmesinin, Vanturizmine zarar verdiği de turizmciler arasında konuşuluyor.

 

 

 

MART’TA AÇILACAKTI!

 

Daha önce açılışın geçtiğimiz Mart ayında olacağı yönünde bilgi paylaştıklarını ancak Mart ayında, dikkatler yerel seçimlerde olduğu için açılışı gerçekleştirmediklerini, müzenin özellikle yabancı turistlerin dikkatlerini çekmesi açısından büyük bir önem arz ettiğini belirten yetkililer, açılışın, en kısa sürede gerçekleşeceğini ifade ediyor.

 

 

 

 

KABİNLER GÖZ KAMAŞTIRIYOR

 

Eser tanzim işlemlerinin sonuna gelindiği belirtilen müzedeki yeni ve modern tanzim kabinleri ise, görenlerde büyük bir hayranlık uyandırıyor.

 

Şeffaf kabinlerde özenle yerleştirilen eserler, ayrı ayrı dönemleri ve konuları ziyaretçinin bilgisine sunuyor.  

 

Müzedeki diğer bir işlem ise, tarihi kalıntılarla ilgili yapılan düzenleme… 

 

Dışarıdaki 3 bin yıllık bir tarih, kanallarla, mezarlarla, höyüklerle, kalelerle, ahşap ve toprak yapılarla adeta içeri taşınmış!

 

 

 

GEÇİCİ SERGİ SALONU

 

Bu arada, 400 metre karelik alana sahip olan ve bu kapsamda farklı illerden ve sanatçılardan gelen taleplere karşılık geçici sergi salonlarının da ziyaretçilerin hizmetine sunulacağı belirtildi. 

 

16 adet sergi salonunun yer alacağı öğrenilen alanda, bir adet sergi salonunun ise, yurt dışına çıkarılan eserlerin fotoğraflarının yer aldığı sergi salonu olacağı kaydedildi.

 

 

 

TURİZME BÜYÜK KATKI YAPACAK

 

Van Urartu Müzesi’nin ziyarete açılması durumunda, Van’da en fazla ziyaret edilen ve turizme en fazla katkı yapacak olan yerler arasında yerini alacağı belirtiliyor. 

 

Vatandaşlar, müzenin açılacağı günü merakla bekliyor.

 

Özel Haber: Adil HARMANCI (Prestij Gazetesi)

Kaynak: Editör: Van Objektif
 
Etiketler: Müzenin, yeni, dizaynı, göz, kamaştırıyor, ama...,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv Arama
Haber Yazılımı